zondag 30 oktober 2016

Lesvoorbereiding Vincent en de vogelverschrikker

Lesdoel
Aan het einde van de les:
Betekenis
-          Kunnen de kinderen een vogelverschrikker in een moestuin tekenen op de manier zoals Vincent tekende.
Vorm
-          Kunnen de kinderen een eigen manier vinden om de natuur te vertalen in een soort schrijfpatronen met kleur en beweging.
-          Kunnen de kinderen de ruimte indeling van een moestuin maken en een gepaste plaats in dat grondvlak vinden voor de Vogelverschrikker.
-          Kunnen de kinderen kleuren mengen door ze over elkaar te gebruiken
Materiaal techniek
-          Kunnen de kinderen werken met oliepastel en ecoline.
Beschouwing.
-          Kunnen de kinderen zien hoe Vincent de natuur (planten en bloemen) probeerde weer te geven door het gebruik van streepjes en andere (schrijf)patronen.
-          Kunnen de kinderen zien dat hij daarbij ook verschillende kleuren over elkaar heen gebruikte.
-          Kunnen de kinderen zien hoe hij de ruimte op zijn tekeningen suggereerde.
Werkwijze
-          Kunnen de kinderen schetsen met oliepastel.
-          Kunnen de kinderen met oliepastel patronen en texturen tekenen.
-          Kunnen de kinderen daarbij stevig op de oliepastelkrijtjes drukken, waardoor het op olieverf gaat lijken.
-          Kunnen de kinderen de tekening met ecoline overschilderen (facultatief).
Onderzoek
-          Kunnen de kinderen schetsend zoeken naar een indeling van de moestuin en de ruimtesuggestie.
-          Kunnen de kinderen door gebruik van proefstrookjes verschillende patronen en kleurencombinaties uitproberen.
Evaluatie
Nakijken van het werk
Bespreken van het werk
Observeren
Laten presenteren
Klassen-management
Welke regels en afspraken gelden er voor het gedrag van de kinderen?
-          Tijdens de uitleg wordt er niet gepraat;
-          Bij een vraag, steek je vinger op;
-          We laten iedereen uitpraten;
-          We lachen niemand uit;
-          Tijdens het werken mag er gepraat worden op een normaal niveau ( geen geschreeuw);
-          We gaan zorgvuldig met de materialen om;
-          Per groep is er één doosje oliepastel;
-          Iedereen legt een krant onder het tekenpapier;
-          De kinderen gaan niet zonder toestemming met ecoline aan de slag;
-          Iedereen ruimt zijn spullen weer netjes op.

Hoe krijg je de aandacht van de groep?
-          Aftellen
-          Stilte teken
Wat doen kinderen die al klaar zijn?   
-          Tekenen in hun tekenschrift                                         
Welke materialen zijn nodig?
-          Grijsboard A3
-          Oliepastel (minimaal 12 kleuren)
-          Potdeksels
-          Lyonse kwasten
-          Kranten
-          Proefstrookjes
-          Ecoline
Hoe wordt het werk gedistribueerd?
De materialen die nodig zijn voor deze les liggen in het magazijn in de kelder. Voordat de les begint pak ik alle materialen bij elkaar en leg deze in de klas.  Als de kinderen klaar zijn met het werk leggen ze de tekening op de instructietafel. De tekeningen krijgen uiteindelijk een plek in de klas.
Vakinhoud/
leerlijn
Geef hieronder kort aan hoe de vakinhoud en leerlijnen in jouw voorbereiding zijn verwerkt.
Het cirkcelmodel is zichtbaar in het lesvoorbereidingsformulier (Onna & Jacobse, Laat maar zien, 2013).  















Lesopbouw

Oriëntatie



(Les opening; doel van de les verhelderen, wat weten de kinderen al van dit onderwerp?)
Introductie
-Een zelfportret van Vincent van Gogh laten zien. De kinderen moeten raden van welke schilder het zelfportret is.

Uitleg / Instructie







(Wat doe jij? Wat zeg je? Hoe bewaar je de orde? (welke regels herhaal je?). Hoe houd je het overzicht over de groep?)

Informatie
-          Wat is er bijzonder aan zijn manier van schilderen?
-          Hoe is er getekend?
-          Wat valt je op aan de kleuren van zijn werk?

Vincent is verrukt van de prachtige akkers en moestuinen die hij zag in Parijs en Zuid Frankrijk. Tekenend maakte hij ze nog mooier door de zwierige lijnvoering. Die is ook terug te vinden in zijn latere schilderijen. Het is natuurlijk zonde als vogels de druiven en bessen komen stelen. Vincent bedacht dat een vogelverschrikker er wel op zijn plaats zou zijn, maar niet zo een met oude lompen. Hoe zou die er volgens Vincent uitzien? Vincent maakte veel studie van de natuur, planten en bloemen. Toch tekende hij ze niet precies na. Kijk maar eens goed naar het digibord.

-          Laat de kijkvoorbeelden zien op het digibord, leg daarbij de nadruk op de manier van tekenen.
-          Doe de manier van tekenen (zwierige lijnvoering) van Vincent van Gogh voor op het whiteboard.

Instructie
Regels herhalen
-          Je hebt één doosje oliepastel per groepje.
-          Je gaat zorgvuldig om met het materiaal.
-          Je legt een krant onder je tekenpapier.
-          Je gaat niet zonder toestemming met ecoline aan de slag.
-          Je ruimt je spullen weer netjes op.

Onderzoek
-          Deel het materiaal uit en vertel dat ze een lichte kleur oliepastel moeten pakken.
-          Schets nu met je lichte kleur het grondplan van de moestuin zoals op het bord te zien is.
-          Controleren of dit goed gaat bij de leerlingen.
-          Richt nu je moestuin globaal in met een huisje, hek, bomen etc. Bedenk waar de vogelverschrikker moet komen.


Werkwijze
-          Verschillende variatie mogelijkheden laten zien op het digibord.
-          Uitleggen hoe je te werk gaat met oliepastel en hoe je patronen en texturen kunt tekenen.
-          Nu kun je alles gaan inkleuren op de manier van Vincent van Gogh. Gebruik veel streepjes en verschillende kleuren.




Materie
-          Tijdens het zelfstandig werken loop ik rondjes om te kijken of de kinderen het werken met oliepastel kunnen toepassen.
-          Zijn de kinderen klaar met het tekenen van de moestuin dan mogen ze gaan verven met de ecoline.
-          Het verven van de ecoline gebeurt alleen aan de instructietafel onder toezicht van een leerkracht.
-          De leerkracht legt de werkwijze van het verven met ecoline uit.

(Wat doen de kinderen? Nadenken, antwoorden, schrijven, luisteren, opruimen, etc.)




-Kinderen kijken en  naar het digibord
-Luisteren
-Beantwoorden de vragen























-Pakken een lichte kleur krijt.
-Schetsten met lichte kleur het grondplan van de moestuin en richten deze in.




-Kinderen oefenen op proefstrookjes.
-De kinderen gaan zelfstandig aan de slag met het inkleuren op de manier van Vincent van Gogh.





-Verven de tekening met ecoline.
-De kinderen die klaar zijn leveren hun tekening in en gaan tekenen in hun tekenschrift.  
Afsluiting


(Feedback en evaluatie)
Groepsgesprek:
-          Hoe vond je het om in de huid van Vincent van Gogh te kruipen?
-          Welke vogelverschrikker staat het verste weg, welke het dichtste bij en hoe komt dat?
-          Hoe vond je het om met oliepastel te werken en waarom vond je dat?
Lesovergang 
(Wissel van activiteit/opruimen/ klaarzetten)
-          Zorgvuldig opruimen van de materialen.
-          Klaar gaan zitten voor de volgende les.



Bibliografie

Onna, J. v. (sd). Vincent en de vogelverschrikker . Opgehaald van www.laatmaarleren.nl: http://www.laatmaarleren.nl/methode/vincent-en-de-vogelverschrikker
Onna, J. v., & Jacobse, A. (2013). In Laat maar zien (p. 56). Groningen/ Houten: Noordhoff Uitgevers.





Geen opmerkingen:

Een reactie posten